Zanim weźmiesz kredyt

na przeróżne chwyty marketingowe ze strony instytucji para bankowych, które oferują niezwykle korzystnie rozłożone raty kredytu i podejrzanie niskie oprocentowanie. Chociaż może to okazać się pozornie doskonałą ofertą to zwykle

Zanim weźmiesz kredyt

Jak uniknąć kłopotów związanych z kredytem?

Uniknięcie kłopotów związanych z niekorzystną umową kredytową jak się okazuje wcale nie jest takie proste. Wiele osób nabiera się na przeróżne chwyty marketingowe ze strony instytucji para bankowych, które oferują niezwykle korzystnie rozłożone raty kredytu i podejrzanie niskie oprocentowanie. Chociaż może to okazać się pozornie doskonałą ofertą to zwykle klienci takich instytucji uważają się po fakcie za osoby w beznadziejnej sytuacji. Zapisy drobnym druczkiem w umowie sprawiają, że klient niejednokrotnie tak naprawdę nie wie, co podpisuje i może zawiązać naprawdę niekorzystną umowę. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji udać się do doradcy kredytowego, który może bardzo pomóc zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyt na dużą sumę.


Przydatny cytat z Wiki

Kredyt hipoteczny ? długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka1 ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kredyt hipoteczny jest najczęściej udzielany na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej (nazywany jest wówczas budowlano-hipotecznym).

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka, ale nie jedynym. Kredytobiorca ręczy swoim majątkiem obecnym i przyszłym oraz swoimi dochodami obecnymi i przyszłymi. Górną granicą ewentualnych roszczeń banku jest wartość hipoteki. W przypadku kredytów waloryzowanych kursem waluty (kredytów walutowych zgodnie z prawem w Polsce nie ma) górna wartość hipoteki może zmieniać się.

Tymczasowymi formami zabezpieczenia (do czasu ustanowienia hipoteki) zazwyczaj są: ubezpieczenie kredytu, poręczenie, weksel, blokada środków na rachunku (np. lokaty) oraz poręczenie osoby trzeciej, posiadającej zdolność kredytową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny


Rodzaje kredytów

Wyróżnia się następujące typy kredytów1:

kredyt dla podmiotów gospodarczych2:
kredyt obrotowy,
kredyt w rachunku bieżącym,
kredyt w rachunku kredytowym,
kredyt docelowy przeznaczony na określoną w umowie operację,
kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań udzielony jako pomoc finansowa w przypadku braku środków pieniężnych na pokrycie zobowiązań z okresem kredytowania krótszym niż 30 dni,
linia kredytowa odnawialna i nieodnawialna,
kredyt sezonowy udzielany jest przedsiębiorstwom związanym z sezonowością,
kredyt inwestycyjny udzielany na sfinansowanie inwestycji;
kredyt dla osób fizycznych3:
kredyt mieszkaniowy,
kredyt hipoteczny,
kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka,
kredyt konsumpcyjny,
kredyt gotówkowy,
kredyt samochodowy,
kredyt studencki,
kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Kredyty mogą mieć charakter kredytów odnawialnych lub nieodnawialnych. Cechą charakterystyczną kredytów odnawialnych jest, że spłaty kredytu zwiększają kwotę kredytu dostępną do wypłaty, która jest ograniczona przyznanym przez kredytodawcę limitem. Kredyty nieodnawialne to takie, które można wykorzystać tylko raz, a spłaty kapitału tych kredytów nie zwiększają kwoty kredytu dostępnej do wypłaty.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy#Podzia.C5.82_kredyt.C3.B3w_bankowych