To nie takie proste - opieka nad starszym

lnie obejmuje również inne zagadnienia związane ze schorzeniami wieku podeszłego, czerpiąc z m.in. z medycyny rodzinnej, neurologii czy psychiatrii. Geriatrii nie należy mylić z gerontologią, która jest nauką o procesach starzenia

To nie takie proste - opieka nad starszym

Hasło w Wikipedii: Geriatria

Geriatria ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego. Historycznie wywodzi się z interny, jako ?królowej nauk medycznych?, ale aktualnie obejmuje również inne zagadnienia związane ze schorzeniami wieku podeszłego, czerpiąc z m.in. z medycyny rodzinnej, neurologii czy psychiatrii. Geriatrii nie należy mylić z gerontologią, która jest nauką o procesach starzenia się.

Pierwsze oznaki starzenia występują w wieku już 30?40 lat, zaś prawnie granicę dostępu do świadczeń na świecie ustalono na 60 lat, w Polsce na 65

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geriatria


Co to jest opieka?

Opieka ? dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb (właściwości ludzkich, będących potrzebą), których jednostka nie umie, nie może lub nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić, żeby zachować równowagę biologiczną i psychiczną, przeżyć, zachować zdrowie, jakość życia, zapewnić prawidłowy rozwój (doprowadzić jednostkę do dojrzałości) i ciągłość gatunku.

Państwo realizuje swoją rolę opiekuńczo-wychowawczą poprzez różne instytucje publiczne, np. szkoły publiczne i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, diagnostyczno-konsultacyjne dla rodziny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez prace socjalną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opieka


Lekarz w domu opieki

Pomoc lekarska na co dzień jest dla niektórych starszych osób warunkiem dobrego życia. Nigdy nie wiadomo kiedy choroba lub zwykła starość da o sobie znać. Rodzina często nie jest w stanie zapewnić takiej całodobowej opieki, nawet gdyby bardzo chciała.

Właśnie dlatego w domach seniora lekarz ma dyżur całą dobę, a senior ma dostęp do pielęgniarskiej opieki kiedy tylko tego potrzebuje. Jest to o tyle ważne, że w przypadku nagłego wypadku lub np. zawału potrzebna jest jak najszybsza, fachowa pomoc. Ten czas może często stanowić granicę pomiędzy życiem i śmiercią.