Suplementacja i sport, zawsze w parze

jaką organizm może przyswoić przez trawienie. Wartość energetyczna wyrażana jest w kilokaloriach (kcal) i kilodżulach (kJ). Jedna kilokaloria żywieniowa (1 kcal lub 1000 kalorii) to ilość dostępnej przez trawienie pożywienia en

Suplementacja i sport, zawsze w parze Jednym z silnie rekomendowanych rodzajów białek jest białko serwatkowe. Takie białko można nabyć np. w .

Kalorie- definicja

Wartość energetyczna ? ilość energii w danym produkcie jaką organizm może przyswoić przez trawienie. Wartość energetyczna wyrażana jest w kilokaloriach (kcal) i kilodżulach (kJ).

Jedna kilokaloria żywieniowa (1 kcal lub 1000 kalorii) to ilość dostępnej przez trawienie pożywienia energii (ciepła), jaka podniesie temperaturę jednego kilograma wody o jeden stopień Celsjusza.

Niektórzy obstają przy konwencji pisania Kaloria wielką literą, dzięki czemu jedna Kaloria pożywienia jest równa 1000 kalorii (pisanych małymi literami), ale konwencja ta na ogół nie znajduje zwolenników.

Duża Kaloria zwana jest też kcal, aby wyraźnie zaznaczyć, że jest 1000 razy większa od małej kalorii, często spotykanej w chemii i fizyce. W rezultacie przedrostek kilo- nie jest używany przy dużych Kaloriach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_energetyczna


Odżywki i dieta dla danego efektu

Odżywki trzeba sobie odpowiednio dobrać do swojego typu treningu. Osoby chcące spalić nieco tkanki tłuszczowej powinny zainwestować w spalacze tłuszczu oraz ewentualnie dietetyczne białka serwatkowe. Przy treningu na rzeźbę również należy ograniczyć tkankę tłuszczową, więc podobny zestaw może sprawdzić się i w tym przypadku.

Co do treningu na zwiększenie masy mięśniowej to tutaj warto zainwestować w kilka rodzajów białek. Po pierwsze przydadzą się białka, które mają długi okres wchłaniania, aby stale dostarczać tego budulca do mięśni, po drugie będą potrzebne białka serwatokowe. Ponieważ te najszybciej się wchłaniają i przyspieszają regenerację po treningu.


Odżywki

Odżywki dla sportowców to temat rzeka: suplementy przed treningiem, po i w trakcie. Naturalne białka serwatkowe, kreatyna, glutamina itp. Dla laika to naprawdę czarna magia- jak się w tym wszystkim połapać?

Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z treningami warto zasięgnąć porad u stałych bywalców siłowni lub personelu. Warto też przejść kilka treningów indywidualnych po okiem trenera, który w cenie usługi ustali dla nas dietę na kilka tygodni i podpowie jakie suplementy stosować.

Oczywiście nie zawsze będziemy mieli taka potrzebę- przecież odżywki to dodatkowy koszt, a sam karnet na siłownię potrafi nadszarpnąć niejeden budżet.