Poszukiwania polecanego OSK

zypadkach także innego rodzaju pojazdów drogowych, jak rower czy pojazd zaprzęgowy. Dokument prawa jazdy jest wydawany od kilkudziesięciu lat przez polskie organy państwowe. Pierwsze przepisy poruszania się po drogach powstały

Poszukiwania polecanego OSK

Polskie prawo jazdy. Cytat z Wikipedii

Prawo jazdy w Polsce ? dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce, a w niektórych przypadkach także innego rodzaju pojazdów drogowych, jak rower czy pojazd zaprzęgowy. Dokument prawa jazdy jest wydawany od kilkudziesięciu lat przez polskie organy państwowe.

Pierwsze przepisy poruszania się po drogach powstały w Polsce rozbiorowej w 1826 roku. Wraz z odzyskaniem niepodległości w roku 1918 pojawiły się pierwsze polskie prawa jazdy. W roku 1921 powstał pierwszy polski kodeks drogowy. Kolejne ustawy pochodziły z lat 1961, 1983 i obecnie obowiązująca z 1997.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy_w_Polsce


Zalety robienia prawa jazdy w młodym wieku

Robienie prawa jazdy przez młode osoby stało się bardzo popularne. Dzieje się tak, dlatego, że w obecnych czasach posiadanie samochodu jest już pewnego rodzaju standardem i nawet młode osoby posiadają takie środki finansowe, które pozwalają im na kupno własnego samochodu. Jednak trudnością związaną z robieniem prawa jazdy w młodym wieku może być posiadanie wielu różnych obowiązków, które utrudniają skupienie się jedynie na robieniu prawa jazdy.

Jednocześnie młode osoby bywają niecierpliwe i chciałyby w szybki sposób uzyskać prawo jazdy, co nie zawsze jest możliwe. Poza tym mogą jeździć nieostrożnie i powodować przez to różne kolizje drogowe. Jednak doświadczenie pokazuje, że robienie prawa jazdy w starszym wieku jest dużo trudniejsze.


Bezpieczeństwo ruchu drogowego - definicja w Wikipedii

Bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) ? powszechnie używana nazwa określająca zarówno zbiór zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, jak również osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków ruchu drogowego. Na BRD składają się zagadnienia z zakresu nadzoru nad ruchem drogowym, organizacji ruchu drogowego, szkolenia i egzaminowania kierowców, psychologii transportu, ratownictwa medycznego, stanu technicznego i wymagań wobec pojazdów, dróg i oznakowania, a także promowania pożądanych zachowań u uczestników ruchu drogowego.

Instytucjonalnie rola BRD wyrastała na marginesie struktur aparatu państwa odpowiadających za bezpieczeństwo (wydziały ruchu drogowego milicji i policji), transport (Instytut Transportu Samochodowego) i budowę dróg (zarządcy dróg),

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpieczeństwo_ruchu_drogowego