Odpowiednie korzystanie z ogniw solarnych wymaga montażu przetwornicy.

Dobrze działający zagwarantuje właściwe naładowanie baterii energią pozyskaną z takiego ogniwa.

Dzisiaj o pozyskiwaniu\uzyskiwaniu prądu z energii słonecznej.

Sprawa prądu stałego

inwerter fotowoltaiczny
Prąd stały (ang.
direct current, DC) ? prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego ? (AC, ang.

alternating current). Natężenie prądu nie zależy od rodzaju prądu (AC/DC), lecz od chwilowych warunków w obwodzie elektrycznym. Zaletą prądu stałego jest to, że w przypadku zasilania takim prądem wartość chwilowa dostarczanej mocy jest stała, co ma duże znaczenie dla wszelkich układów wzmacniania i przetwarzania sygnałów.

Większość półprzewodnikowych układów elektronicznych zasilana jest prądem stałym (a przynajmniej napięciem stałym).
Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenia zawierające układy elektroniczne mogą być zasilane bezpośrednio z przenośnych źródeł energii (baterii lub akumulatorów).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prąd_stały

Układy elektroniczne i prąd

Prąd stały jest głównym prądem, który zasila prawie wszystkie układy elektroniczne.

Brak wahań w natężeniu i napięciu takiego prądu gwarantuje dobre działanie wrażliwych na takie zmiany układów.

Praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym, który mamy w domu musi posiadać prostownik (inwerter AC-DC) aby urządzenie mogło poprawnie działać po podłączeniu pod gniazdko. Urządzenia domyślnie zasilane bateriami nie muszą posiadać żadnego inwertera do prądu stałego, ponieważ wszelkie akumulatory i baterie wytwarzają prąd o stałym napięciu, więc inwerter nie jest potrzebny.

Czym jest inwerter?

inwerter fotowoltaiczny
Przetwornica napięcia, nazywana także konwerterem mocy lub przekształtnikiem napięcia ? urządzenie elektryczne lub elektromechaniczne pozwalające na zasilanie odbiorników energii elektrycznej z układów zasilających, których parametry prądowo-napięciowe nie pozwalają na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem.
Zadaniem konwertera mocy jest zmiana wartości natężenia i napięcia w sposób odpowiadający wymaganiom zasilanego odbiornika, z możliwie najmniejszymi stratami mocy.

Niskie straty mocy są równoznaczne z wysoką sprawnością konwertera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornica_napięcia
.
Dodane: 16-07-2016 09:22

Tagi: ekologia inwerter fotowoltaika inwertery energia

Widok do druku:

inwerter fotowoltaiczny