Dlaczego warto mieć prawnika?

a aplikacji prawniczejAplikacja ? praktyka absolwenta studiów prawniczych, mająca na celu przygotować go do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyka ta odbywa się w miejscach i w czasie określonym szczegółowymi prz

Dlaczego warto mieć prawnika? rozwód rybnik
Czasami każdy będzie potrzebował prawnika, czy obrońcę w sądzie. Bez znaczenia, czy jesteśmy niewinni, czy nie. Dlatego dobrze jest szukać: i wybrać najlepszą dla nas kancelarię.

Definicja aplikacji prawniczej

Aplikacja ? praktyka absolwenta studiów prawniczych, mająca na celu przygotować go do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyka ta odbywa się w miejscach i w czasie określonym szczegółowymi przepisami i kończy się zdaniem stosownego egzaminu państwowego.

Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu.

Aplikant do zawodów prawniczych musi być nieskazitelnego charakteru, korzystać z pełni praw publicznych, mieć ukończone z tytułem magistra wyższe studia prawnicze polskie albo zagraniczne uznawane w Polsce. Na aplikację przyjmuje się osoby, które złożyły egzamin konkursowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_(prawo)


Prawo do obrony w praktyce

Każdy ma prawo do obrony, tak stanowi litera prawa. Jednak co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle co umożliwia oskarżonemu stawić się na rozprawie i przedstawić przed sądem dowody działające na jego korzyść w danej sprawie.

W Polsce dostajemy obrońcę z urzędu, czyli po prostu pracownika sądu, który będzie ans bronił, jeżeli nie zgłosimy odpowiednio wcześniej swojego prawnika. Niestety koszty sądowe, które i tak już są spore, a do tego jeszcze osobna płatność dla adwokata może przerosnąć nie jeden budżet.


Podwaliny systemu prawniczego w Europie

Prawo rzymskie to podwaliny europejskiego systemu prawniczego oraz ogólnie prawa. Przedmiot wykładany na studiach prawniczych na pierwszym roku również nosi taką nazwę.

Dlaczego prawo rzymskie jest tak ważne? Ponieważ odgrywa ważną rol;ę w tworzeniu i kształtowaniu współczesnego prawa, zwłaszcza cywilnego. Obecne przepisy są w większym lub mniejszym stopniu oparte o dekrety prawa rzymskiego. Prawo rzymskie zapoczątkowało między innymi wykształcenie się podstawowych kontraktów (najem, sprzedaż, pożyczka czy zlecenie) łatwo w tym wypadku dostrzec podobieństwo do naszego systemu umów, a to tylko wierzchołek góry lodowej.